Schmidt päikesevarjutuse ekspeditsioonil


 

{ P. Müürsepp TK 43 1967 81}

 

Suure valgusjoaga ja koomavabade teleskoopide looja maailmakuulus astronoom-optik eestlane Bernhard Schmidt, kelle elu ja tegevuse uurimine on praegu aktuaalne nii meil kui ka Saksa DV-s ja Saksa FV-s, oli alates 1926. aastast Hamburgi tähetorni vabatahtlikuks kaastöötajaks. Tema kohta on avaldatud rida kirjutisi [Näiteks Tartu Tähetorni Kalender 1959. aastaks.].

 

Sonnebergi observatooriumi töötaja Klaus Löchel kirjutab oma artiklis Bernhard Schmidti mälestuseks (Die Sterne, 1959, lk. 197-202), nagu oleks Schmidt enne esimest maailmasõda korraldanud päikesevarjutuse ekspeditsiooni Vaiksele ookeanile. See väide äratas kahtlust. Asja lähem uurimine ja käesolevate ridade autori kirjavahetus K. Löcheliga selgitasid, et viimane oli artikli kirjutamisel toetunud B. Schmidti kaasaegsete, Mittweida linna elanike jutustustele, mis osutusid selles osas aga ebaõigeteks.

 

Hamburgi tähetorni väljaannetest nähtub, et Bernhard Schmidt võttis tegelikult osa kahest päikesevarjutuse ekspeditsioonist: 1927. aastal ekspeditsioonist Põhja-Rootsis asuvasse Lapimaa kirikukülla Jokkmokki ja 1929. aastal Filipiinidele Cebu saarele. Viimases ekspeditsioonis oli ainult kaks liiget: B. Schmidti kaaslaseks oli hiljem kuulsaks saanud Metagalaktika uurija professor W. Baade. Esimene ekspeditsioon toimus muide samal ajal, kui päikesevarjutust Põhja-Rootsis käis vaatlemas ka Tartu tähetorni ekspeditsioon  (E. Õpik, R. Livländer, P. Simberg) [Vt. Tartu Tähetorni Kalender 1928. aastaks.].