Ursa Major


 

Ursa Major

clip0009

 

UMa

Ursa Major, Ursae Majoris

 

estonia Suur Karu (Suur Vanker)

Odava, Suur Odamus, Taevavanker (α,β,γ, δ - Rattad; ε - Vehmer või ais, ζ - Härg; g - Hunt; η - Inimene või Peremees), Vana Vanker, Peedo Vanker, Suured Rattad, Rikka Mehe Rattad, Rootsi Karu, Taevapaarid (kolm tähepaari Suure Vankri piires eraldi tähtkujudena: ι ja κ, λ ja μ, ν ja ξ); Vanker (δ - Vankri ais, ζ ja g - Härg ja Hunt, η - Lõhnasjaak, β - Rootsi hobune); ν, ι, κ, φ - Kullerkupud; ο, ρ, δ, τ - Maasikad.

 

usa the Great Bear

great-britain Star Tales

 

A_Ursa_Major

Ad-Dubb Al-A'kbar

 

Kaardid

 

Teada saanud, et Arkaadia kuninga tütar Kallisto oli Zeusile poja sünnitanud, muutis tulivihane Hera noore ema karuks ja pani ta  taevasse, pealegi sellisesse kohta, kus ta kunagi ei looju,  seega  ei saa ta oma kasukat "Suures ookeanis" pesta. Seega  peab Kallisto  pesemata  iga päev oma lühikest ja igavat teed käima. Kui poeg Arkas kord jahile läks, juhtis Hera Kallisto pojale ette, lootes, et see oma ema tapab. Zeus jõudis siiski õigel ajal Kallisto noole eest ära haarata ja taevasse heita.

 

 

Eestlastel on selle tähtkujuga seotud järgmine legend:

 

Ennemuiste läinud talumees nimega Peedo oma  härja-vankriga läbi metsa. Hunt  tuli metsast, hüppas  härjale selga ning tahtis teda ära  süüa. See oli aga vanade eestlaste elu-olu üle valvava Vanaisa  seaduste vastu - töötavat looma ega inimest ei tohtinud murda - ning karistuseks pani Vanaisa hundi härja kõrvale vankrit vedama.   Hunt nagu hunt ikka ei taha aga tööd teha ning  vahib metsa poole.

 

Suure Karu lähedal  on Karjuse tähtkuju, kus hele täht Arktuurus oli tuntud kui "Karuvalvur", tegelane, kes pidi valvama, et Karu oma trajektoorilt ei lahku.

 

Erinevad rahvad on  Suurele Vankrile andnud oma nime.

Esitame neist mõned:

Inglastel - ader maa kündmiseks.

Venelastel  - suur koorem.

Soomlastel - püsiv vitstest punutud kalavõrk jõgedes.

Kesk-Euroopa maad - suur kopsik vee tõstmiseks.

Leedulastel - maneež, koht,  kus hobuseid jooksutati.

Araablased - matuserong, vankri osa on kirst ja  kirstu  kandjad ning vankri ais on kolm nutunaist.

Indiaanlastel - palakas ja neli meest, kes haavatut kaaslast  kannavad.

Siberi rahvad - seitse valvurit, kes rändurit valvavad, et ta teelt ei eksiks.

Mõned Siberi põhjarahvad – põhjapõder.

Tatarlased - seitse hobusevarast, kes kogu öö luuravad Väikese Vankri tagumisi tähti, mis nende kujutluses olid pühad hobused.