Leonhard Euler


 

 

Euler_2

 

Leonhard Euler (1707-1783)

 

Leonhard Euler oli ehk suurim 18. sajandi matemaatikutest. Kui üldse keegi temaga võiks võistelda, siis ehk Lagrange. Aga päris kindlasti oli ta kõige viljakam matemaatik üle aegade. Ta avaldas 886 artiklit ja palju raamatuid. Lähim võistleja on ungari matemaatik Paul Erdös. Euleri kogutud tööd täidavad umbes 90 köidet. Huvitav on see, et Euleri kõige viljakam aeg oli tema elu lõpu poolel, siis kui ta juba oli pime.

 

Euleri panus manemaatikasse oli nii laiahaardeline, et öeldes näiteks Euleri teoreem või Euleri valem, pole me veel midagi öelnud, tuleb kindlasti täpsustada millises kontekstis teoreem või valem ette tuleb.

 

Euler sündis ja sai hariduse Baselis, kuid suurema osa ajast viibis ta kodumaalt eemal - Peterburis ja Berliinis. Ta valiti Peterburi Teaduste Akadeemiasse 1727 aastal. Vahepeal kutsuti ta Berliini (1741-1766), kuid hiljem naases ta tagasi Peterburi. Kui Euler suri siis pidi Peterburi Akadeemia veel kolmkümmend aastat publitseerima tema valmiskirjutatud käsikirju. Trükimasinad olid tollal tunduval aeglasemad kui geniaalne matemaatik.

 

Euler oli kaks korda abielus, peredes sündis kokku 13 last, kuid ainult viis neist elas täiskasvanueani. Räägitakse, et Euler oli võimeline mängima mitme lapsega ja samal ajal kirjutama ka teaduslikku artiklit.

 

Vaata:

 

Leonhard Euler

Euler, Leonhard (1707-1783) (scienceworld.wolfram.com)