Christopher Clavius - Comments


 

clip0010

 

Suurem

 

Christoph Clavius (1537-1612)

 

Christopher  Clavius (Clau) oli jesuiidist matemaatik ja astronoom, kes sündis Bambergis 1537. aastal. Ordu liikmeks sai ta 1555 aastal. Hariduse sai ta Coimbras. Clavius oli üks Gregoriaani kalendrireformi arhitektidest 1582. aastal. Ta jäi oma elu lõpuni matemaatikaprofessoriks jesuiitlikus Collegio Romano-s.

 

1570 aastal kirjutas Clavius ühe oma aja tähtsama astronoomiaõpiku üliõpilastele. Raamat on kirjutatud kommentaaride vormis üldtuntud Joannes de Sacro Bosco raamatule. Katoliiklikus maailmas oli Claviuse raamat kasutusel pikka aega, Galileo oli raamatu huvitatud lugeja. Kuigi Clavius suhtus pooldavalt Kopernikuse õpetusse, pidas ta seda ainult matemaatiliseks konstruktsiooniks, mis aitab orbiite arvutada. Kuni elu lõpuni jäi ta kindlaks sellele, et Päike tiirleb ümber maakera. Tema vaated (ka olulisemates detailides) langesid kokku katoliku kiriku seisukohtadega.

 

Sellel ajal kui Galileo tegi oma esimesed vaatlused teleskoobiga oli Clavius jesuiitliku Collegio Romano pea-astronooom. Ta pidas valdavat osa Galileo vaatluste tulemustest reaalseks ja aitas sellega mõnevõrra maha suruda Galileo vastaseid. Kuid mitte kõiges ei nõustunud ta Galileoga. Näiteks ei uskunud ta, et kuul võiks olla mägesid.

 

Raamatukogus on olemas Claviuse kommentaaride 1608 aasta väljaanne.

 

Vaata:

 

Christopher Clavius (1537-1612)

Christopher Clavius Artikkel katoliiklikust entsüklopeediast.

Johannes de Sacrobosco, Editions of the Tractatus de Sphaera. Originaalid ja teised kommentaarid.

 

 

 

clip0011

 

Suurem

 

clip0012

 

Suurem

 

clip0013

 

Suurem

 

clip0014

 

Suurem

 

clip0015

 

Suurem

 

clip0016

 

Suurem

 

clip0017

 

Suurem

 

clip0018

 

Suurem